Domyślny tytuł 1

Izolacja przeciwwodna fundamentów. Izolacja fundamentów pozioma. Izolacja fundamentów pionowa.
11 lipca 2020

Izolacja fundamentów przeciwwodna pozioma
i pionowa. 

Izolacje przeciwwodne fundamentów są podstawowym zabiegiem wykonywanym w celu zabezpieczenia budynku przed niszczącym działaniem wody wnikającej w mury. Zawilgocone ściany ulegają szybkiej destrukcji i powodują zagrzybienie znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Poniżej przedstawiam cztery najpopularniejsze metody izolacji fundamentów.

Jak wykonać izolację fundamentów? Jak zabezpieczyć fundamenty przed wodą?

Izolacja fundamentów przez podcięcie muru

Pierwszą metodą jest podcięcie muru i wprowadzenie izolacji przeciwwodnej poziomej. Jest to najskuteczniejsza metoda, ale jednocześnie najbardziej czasochłonna i pracochłonna, a co za tym idzie najdroższa. Jednak przy prawidłowym wykonaniu, mamy tu niemalże stuprocentową pewność, że woda została odcięta od muru fundamentowego, a wilgotność ścian zacznie stopniowo spadać. Podcięcia wykonuje się odcinkowo, za pomocą piły łańcuchowej, lub linki stalowo – diamentowej. Następnie w nacięty mur wsuwana jest folia ze stali nierdzewnej, miedziana, cynkowa, lub polimerowa.

Izolacja fundamentów - iniekcja krystaliczna

Drugą – najpopularniejszą metodą jest wykonanie iniekcji krystalicznej. Polega ona na nawierceniu otworów w odległości 15-20 cm od siebie, po całym obwodzie fundamentów. Do otworów wprowadza się bezciśnieniowo zaczyn cementu portlandzkiego, preparat krzemianowy, lub emulsję silikonową.

Izolacja fundamentów przez wykonanie blokady hydrofobowej

Trzecią metodą jest wykonanie blokad hydrofobowych. Ten sposób wykorzystuje nagromadzone w murze sole, do wytworzenia przepony do transportu wody. Wykonuje się ją poprzez nałożenie preparatu hydrofobowego, a następnie tynku o mikroporowatej strukturze, który blokuje penetracje wody. Proces parowania, a co za tym idzie zmniejszania się wilgotności muru, jest wymuszony poprzez wysoką paro przepuszczalność. Sole krystalizując zwężają kapilary – zmniejszając zasięg podciągania, jednocześnie pozwalają migrować parze wodnej.

Blokada przeciwwodna przy jednoczesnym podgrzaniu muru

Czwartą metodą jest osuszenie muru z jednoczesnym wytworzeniem blokady przeciwwodnej. Jest to metoda podobna do iniekcji krystalicznej. O ile iniekcja musi być wykonana przy dużej wilgotności muru, to tą metodę stosuje się po wstępnym osuszeniu, a następnie nagrzaniu muru do wysokiej temperatury. W tym sposobie wykonuje się siatkę otworów w odstępie co 20cm. Do pierwszej siatki wprowadza się grzałki, które osuszają mur do poziomu 4% wilgotności. Następnie do otworów wprowadza się płyn hydrofobowy, którego penetracja jest wspomagana przez temperaturę murów sięgającą 70st. C.

Izolacja pionowa

Izolację pionową wykonuje się najczęściej jako bitumiczną lub jako masę elastomerową. Należy pamiętać, że jedynie wykonanie jednocześnie poziomej i pionowej izolacji przeciwwodnej, które muszą być ze sobą szczelnie połączone – stanowi w pełni skuteczne, prawidłowe zabezpieczenie przeciwwodne fundamentów.

 

Izolacja fundamentów. Podcinanie muru.                                    Izolacja fundamentów. Iniekcja krystaliczna.

 

Zachęcam również, do zapoznania się z niektórymi publikacjami naukowymi na temat izolacji zabytkowych fundamentów:

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BTB2-0029-0091

http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-cc91a6a5-4d6d-486b-91ad-ec0f92a2ce4a

http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-b9ac122b-5190-47fb-8a6c-2d340caf8be3

 

 

fundacja also mine. Heritage | Nowy Świat 54/56 | 00-353 Warszawa | KRS 0000783641

biuro@fundacjaamh.eu | tel. 530660823