Domyślny tytuł 1

Osuszanie ścian
11 lipca 2020

Osuszanie ścian. Przyczyny zawilgocenia 
ścian i metody osuszania ścian. 

Zawilgocone mury mogą powodować niebezpieczeństwo dla użytkowników obiektu z uwagi na rozwój grzybów i pleśni. Skuteczne rozwiązanie problemu polega na wykonaniu izolacji przeciwwodnej pionowej i poziomej fundamentów, oraz wykonaniu, lub remoncie rynien i rur spustowych. Po tym zabiegu mamy pewność, że woda została odcięta od możliwości wnikania w mury. Jeśli nie odetniemy wilgoci – osuszanie murów będzie zabiegiem tylko tymczasowym.

Najlepsze metody na osuszanie ścian - jak skutecznie osuszyć ściany?

Najpopularniejsze metody osuszania to elektroosmoza i mikrofale.

Osuszanie ścian - Elektroosmoza

Elektroosmoza polega na polaryzacji pola w murze, a tym samym odwróceniu ruchu kapilarnego wody. W ten sposób wilgoć z murów wróci z powrotem do gruntu. Urządzenia do elektroosmozy montowane są na stałe i działają cały rok. Usuwają sole ze ścian i fundamentów, oraz zapobiegają dalszemu rozwojowi grzybów i pleśni. Dlatego, istniejące zagrzybienie i pleśń, pomimo montażu urządzeń do elektroosmozy należy bezzwłocznie usunąć. Po wszystkim mamy pewność, że porażenia mikrobiologiczne wewnątrz już nie wystąpią.

Osuszanie ścian - Mikrofale

Metoda zastosowania mikrofali opiera się na prawie absorpcji energii promieniowania. W metodzie stosuje się generatory mikrofalowe, które  powodują "wypychanie" wody w kapilarach do lica ściany. Zawilgocony materiał jest podgrzany w całej objętości do optymalnej temperatury i dzięki temu wilgoć przemieszcza się do zewnętrznych partii muru, skąd jest odparowywana.

Molekuły wody, białka, tłuszczu i większości żywic, które znajdą się w silnym polu elektromagnetycznym, pod wpływem fal zaczynają drgać. Drgania prowadzą do tarcia cząstek materii i wydzielenia się ciepła. Woda zawarta w mokrym murze bardzo skutecznie pochłania energię mikrofal. W związku z tym pole wysokiej częstotliwości jakim jest mikrofala, wprawia w ruch cząsteczki wody zawartej w materiale wywołując wzajemne tarcie cząsteczek wody. Skutkiem wytworzonego w ten sposób tarcia jest duża ilość ciepła, co sprawia, że woda zawarta w murze paruje i dyfunduje z niego. Osuszanie muru przebiega tutaj nie dzięki podgrzewaniu materiału, lecz przez bezpośrednie oddziaływanie mikrofal na wodę związaną z materiałem muru. Dodatkowym skutkiem parowania wody jest ogrzewanie się otaczającego materiału. Ta metoda również niszczy grzyby i pleśń w murze. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby osuszanie tą metodą wykonała ekipa z dużym doświadczeniem, ponieważ generowanie fal o zbyt dużym natężeniu może spowodować przegrzanie materiału, a co za tym idzie uszkodzenie ścian.

 

Zachęcam również do zapoznania się z publikacjami naukowymi na temat metod osuszania ścian budynków istniejących:

http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BTB2-0023-0064

http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-5d528ba4-cefe-49e3-b300-5d92117adfdd?q=f607aaf4-370f-4051-a2e2-7c44b19f1d70$5&qt=IN_PAGE

http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-25832716-bb6f-4abf-8dbe-2199f4a1e486?q=f607aaf4-370f-4051-a2e2-7c44b19f1d70$6&qt=IN_PAGE

fundacja also mine. Heritage | Nowy Świat 54/56 | 00-353 Warszawa | KRS 0000783641

biuro@fundacjaamh.eu | tel. 530660823